Dobre strony internetowe

Projektując stronę internetową, należy sobie zdawać sprawę z tego, jak poruszają się po niej użytkownicy. Bardzo istotna jest ścieżka eye tracking czyli to, jak po stronie podąża wzrok internauty.

W każdej chwili w pierwszej kolejności kieruje się on w lewy górny róg, bowiem zaprogramowane mamy, że tam znajdzie się logo firmy czy nazwa strony. W przyszłości wzrok schodzi nieco niżej, następnie kieruje się znowu do góry w prawy róg i schodzi po prawym boku w dół. Projektowanie graficzne musi to uwzględniać.
Nie jest sztuką umiejscowić bezdyskusyjne szczegóły strony przypadkowo. Na przykład dać logo w prawym górnym rogu. Owszem, będzie to bardzo ciekawa na 1-wszy rzut oka odmiana, niemniej jednak nie będzie to użyteczne. Wprowadza do w umyśle użytkownika zamieszanie dlatego, że on jest przyzwyczajony do czegoś całkiem innego. Co za tym idzie, taki użytkownik nie będzie się czuł na tej stronie komfortowo. Nie chodzi już całkowicie o projektowanie logo, ale o to, aby wiedzieć, gdzie je umiejscowić. O ile logotyp będzie bardzo dobry, a jednocześnie jeżeli będzie zawarty w odpowiednim miejscu, to strona www z pewnością będzie działała tak, jak polecam. Drugą kwestią jest też umieszczenie najważniejszych treści do linii zanurzenia, czyli do takiej linii, do której użytkownik widzi wszystko bez scrollowania strony. Żyjemy w dość szybkich czasach i w tej chwili konsumenci w rzeczywistości nie posiadają czasu na niekończące się przewijanie strony. Pragną wszystko posiadać od razu i powyżej linii zanurzenia odkryćodszukać wszystkie odnośniki, zakładki i bardzo ważne szczegóły.
Sprawdź tutaj: tworzenie stron.

1 Comment on Dobre strony internetowe

  1. Dobrze napisane, ciekawy tekst.

Leave a comment