Firmowa pieczątka – czy to konieczność?

 

W każdej firmie musi znajdować się zestaw elementów, które są niezbędne do jej prowadzenia. Żadna firma nie ma możliwość działać bez NIP-u czy bez REGON-u, tożsamo częstokroć potrzebne jest osobne, firmowe konto. Część młodych przedsiębiorców zastanawia się, czy konieczne są także specjalne pieczątki firmowe, czy jest to tylko taki dodatek dla tych, którzy chcą je mieć. Sprawa nie jest jednoznaczna.

Z jednej strony przepisy nigdzie nie nakazują firmie posiadania pieczątki, z drugiej jednak strony na części dokumentów konieczne jest opatrzenie podpisu firmową pieczęcią, zatem tak czy siak, jest ona potrzebna. Niektóre urzędy akceptują dokumenty bez pieczęci, inne jednakże wymagają, aby taka była obecna. Zwracając uwagę na na to, że dzisiaj pieczątki online można zamówić wręcz po chwili i kosztują już nawet kilkanaście złotych, to kwestia pieczątki nie powinna być żadnym dylematem. Jest wiele firm internetowych, które takie pieczątki produkują, dany model można również zamówić na aukcji na którymś z portali aukcyjnych. Mimo że nie posiada wymogu posiadania pieczęci, to pomimo pieczątki firmowe dodają przedsiębiorstwu odrobinę animuszu i fachowości. Zamiast podpisywać się na danym dokumencie i zostawiać własne dane, możemy po prostu postawić pieczęć i załatwi ona sprawę. Firma bez pieczątki mogłaby nie być brana na serio. Z racji tego, że jest to tak intuicyjny gadżet, a dodatkowo kosztujący takie śmieszne pieniądze, to jego brak ma możliwość być odebrany dosłownie jako nietakt w stosunku do nabywców firmy. Skoro dana firma nie ma nawet pieczątki, to jaka jest jej wartość?

Zobacz tutaj: pieczątki online.

1 Comment on Firmowa pieczątka – czy to konieczność?

  1. Naprawdę dobry artykuł, bardzo mi się przydał, ponieważ akurat szukałem odpowiedzi na te pytania. Będę zaglądał częściej.

Leave a comment