Rehabilitacja po zabiegach

Artroskopia to zabieg wykonywany w celu ocenienia diagnostycznego struktur, przykładowo kolana czy barku. Stosuje się go w sytuacji wystąpienia różnorakich nieprawidłowości w obrębie danego stawu. Nie jest to zabieg bardzo inwazyjny, a jego przeprowadzenia nie wymaga hospitalizacji.

Jednakże staw, który został mu poddany, musi być po zrobieniu zabiegu maksymalnie obciążonych. Zalecany jest też szybkie wprowadzenie rehabilitacji.
Rehabilitacja po artroskopii
Należy rozpocząć od tego, że rehabilitacja po artroskopii kolana może trwać wręcz do 3 miesięcy, zależy to od stanu pacjenta a także szybkości regeneracji. Zaleca się, by na początku ćwiczenia z fizjoterapeutą odbywały się przynajmniej 2 razy w tygodniu. W szczególności w sytuacji stawu kolanowego czas ma kluczowe znaczenie i im szybciej zaczniemy rehabilitację, tym dużo lepiej. W przypadku powrotu do prawidłowego działania stawu kolanowego kluczowe są pierwsze 4 tygodnie, dlatego nie powinno się zwlekać z decyzją o podjęciu rehabilitacji. Oczywiście bardzo duże znaczenie w powrocie do sprawności, ma uzasadniony wyselekcjonowanie ćwiczeń o najlepszym natężeniu a także częstotliwości. Na podobnych zasadach odbywa się rehabilitacja po artroskopii łokcia. Również w tym przypadku duże znaczenie ma czas oraz profesjonalna fizjoterapia pod okiem doświadczonego specjalisty. Czas ma kluczowe znaczenie w przywracaniu efektywności uszkodzonego lub objętego stanem zapalnym stawu, też po operacjach powinno się jak najszybciej zacząć rehabilitację. Przykładem jest szybka rehabilitacja po operacji barku, która umożliwia na powrót pacjenta do zdrowia.
Sprawdź tutaj: ból barku rehabilitacja.

Leave a comment