Renowacja mebli PRL: styl i funkcjonalność

Meble z epoki PRL stały się ostatnimi czasy bardzo popularne. Oferują one wyjątkowy styl oraz przypominają czasy minionych lat. Jednak aby móc skorzystać z mebli z epoki PRL, niezbędna jest ich renowacja.

Dzięki temu meble będą nie tylko śliczne, niemniej jednak i funkcjonalne. Jakie są zasady renowacji mebli z epoki PRL?

Głównie należy zacząć od szczegółowego oczyszczenia mebli. Najlepiej rozpocząć od usuwania wszystkich śladów zniszczenia, takich jak zarysowania, uszkodzenia albo zacieki. Do czyszczenia mebli można użyć różnych profesjonalnych środków, takich jak płyny do czyszczenia drewna lub delikatne szlifierki. W przypadku bardzo zniszczonych mebli zaleca się wykonanie profesjonalnej renowacji przez fachowców.

Po dokładnym oczyszczeniu mebli, przystępuje się do renowacji samego wyglądu. W sytuacji mebli z epoki PRL często używa się malowanie. Powinno się jednakże pamiętać, że malowanie może być szkodliwe dla wartościowych mebli. Dlatego całkiem dobrze zdecydować się na odtworzenie naturalnego koloru drewna albo na położenie lakieru, który chroni drewno przed zniszczeniem. Odtworzenie koloru drewna można przeprowadzić przy użyciu różnorakich technik, takich jak bejcowanie, olejowanie albo woskowanie.

Kolejnym ważnym etapem renowacji mebli PRL jest wymiana uszkodzonych elementów, takich jak nóżki, gałki, czy klamki. Można to zrobić samodzielnie albo korzystać z usług specjalistów. Wymiana uszkodzonych elementów pozwoli na przywrócenie mebli do zupełnej funkcjonalności oraz podniesienie ich estetyki.

Ostatnim etapem renowacji mebli PRL jest czyszczenie i konserwacja. Pamiętajmy, że meble z epoki PRL są na prawdę bardzo często bardzo wartościowe i potrzebują odpowiedniej opieki. Należy unikać używania silnych detergentów, które mogą zniszczyć drewno, oraz umieszczenia mebli w miejscach narażonych na wilgoć lub duże zmiany temperatury. Ważne jest także regularne czyszczenie i konserwacja mebli za pomocą specjalnych środków użytych do pielęgnacji drewna.

Polecamy: fotel PRL.