Jakie drewno do kominka będzie odpowiednie

By wybrać zdecydowanie najlepsze drewno opałowe do swoich potrzeb, ważne jest przemyślenie różnorakich rodzajów i sposobu ich spalania. Możesz wyszukać drewno opałowe w większości sklepów lub możesz sprawdzić w lokalnym lesie, czy mają jakieś resztki drewna, które chcieliby sprzedać.

Istnieje wiele różnych rodzajów drewna opałowego i może być niełatwo zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Ogólnie rzecz ujmując, drewno, które pali się najdłużej, będzie najskuteczniejsze w spalaniu. Jest jednak kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drewna opałowego. Na przykład niektóre rodzaje drewna palą się powoli, jeżeli są mokre lub wilgotne; inne mogą zacząć łatwiej, niemniej jednak w końcu staną się trudniejsze do zapalenia ze względu na ich gęste węzły. Przy tym upewnij się, że wiesz, ile drewna opałowego może pomieścić Twój kominek, zanim zakupisz jakiekolwiek polana!

Istnieją różne rodzaje drewna opałowego, z których możesz wybierać w współzależności od rodzaju ognia, który zamierzasz wykonać. Właściwie każdy rodzaj drewna opałowego ma swoje unikalne właściwości, dzięki czemu jest optymalny do spalania.

Przykładowo twarde drewno, tj. dąb lub klon, pali się bardzo wolno i pozostawia głęboki osad na kominie. Dzięki temu jest często używany do kominków i palenisk. Ten rodzaj drewna opałowego najlepiej nadaje się do budowy ognia o niskiej intensywności.

Z drugiej strony sosna jest drewnem iglastym i szybko się pali. Nie pozostawia śladów, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania w kominkach i paleniskach. Sosna również pali się goręcej, dzięki czemu dużo lepiej nadaje się do gotowania.

Jodła pali się najdłużej i najlepiej nadaje się do rozpalenia ognia o sporej intensywności w kominku albo w ognisku. Jodła pozostawia też najmniej resztek, więc jest właściwym wyborem dla tych, którzy pragną posiadać czysty kominek albo ognisko każdorazowo, gdy z niego korzystają.

Wybór dobrego drewna do kominka jest niezwykle ważny. Jeżeli drewno ma większa kaloryczność to pali się dłużej. Dzięki temu rzadziej podchodzimy do kominka dołożyć kolejne warstwy drewna. Drewno o niskiej kaloryczności które spala się szybciej wykorzystuje się zazwyczaj jako rozpałkowe.

Dodatkowe informacje: jak długo pali się grab.
Szukasz w Internecie konkretnych artykułów o tym jak długo pali się buk? Zapraszam serdecznie do przeczytania i komentowania przygotowanego przeze mnie artykułu.

Leave a comment