Przekaż 1 procent podatku fundacjom

Ustawa o wolontariacie a także organizacjach pożytku publicznego weszła w życie w roku 2003. Od tego właśnie czasu właściwie każdy podatnik ma prawo przekazać 1 procent podatku na wybraną organizację pozarządową, która posiada status organizacji pożytku publicznego. Są to przykładowo organizacje zajmujące się rehabilitacją a także leczeniem chorych dzieci, czy schroniska dla bezdomnych zwierząt.

W jaki sposób możemy przekazać 1 procent podatku?
Przekazanie części podatku dochodowego jest bardzo łatwe. Musimy po prostu pamiętać o wpisaniu krs 1 procent organizacji, na konto której chcemy przekazać część własnego podatku dochodowego. Warto pamiętać jednakże, że jeśli nie zamieścimy nazwy organizacji a także krs, to wtedy ta część podatku trafi do wspólnej puli, która będzie przekazywana do odpowiednich organizacji w zgodzie z rozporządzenia ministerstwa, a więc nie będziemy mieli wpływu gdzie nasz 1 procent podatku trafi. Warto również podkreślić, że wykaz organizacji OPP jest publikowany do 30 listopada każdego roku, dzięki czemu mamy sporo czasu, aby zaznajomić się z fundacjami a także organizacjami. Na ich wortalach internetowych poznamy szczegóły ich działalności a także najbliższe cele. To na 100 procent ułatwi nam podjęcie decyzji, na jaki cel przekazać swój podatek dochodowy. Warto dodać też, że przekaż 1 podatku to rodzaj akcji społecznej, która cieszy się zwiększającym się zainteresowaniem. Jest to sposób, dzięki któremu możemy wspomóc działalność określonej fundacji, instytucji czy organizacji. Warto zatem pamiętać o tej możliwości podczas wypełnienia deklaracji podatkowej.

Warto zobaczyć: krs chore dzieci.