Łańcuchy na koła – w jakich sytuacjach się ich używa?

W gronie wielu elementów wyposażenia samochodowego, łańcuchy na koła na prawdę bardzo często są traktowana po macoszemu, gdyż znakomita większość kierowców uważa, że jest to szczegół zbędny. Tymczasem łańcuch na koła to rozwiązanie, które może być nawet obowiązkowe, gdyż w Polsce należy go zakładać na wielu odpowiednio oznaczonych drogach górskich, gdyż zimą są one bardzo ośnieżone i oblodzone.
Łańcuchy na kołach mogą posiadać różną formę.

Chociaż najczęściej myśli się w ich przypadku o najpopularniejszych łańcuchach metalowych, w dystrybucji są dostępne również opaski antypoślizgowe na koła zrealizowane z metalu, oraz łańcuchy tekstylne. To, jak założyć łańcuchy na koła, uzależniony jest od ich rodzaju. Co więcej powinno się mieć świadomość tego też przed ich zakupem, jaki jest rozmiar opon i model samochodu. A przy tym trzeba mieć się na baczności, gdyż w niektórych modelach pojazdów nie umożliwia na ich stosowanie producent.
Łańcuchy samochodowe to element wyposażenia odpowiedzialny za bezpieczeństwo w bardzo niełatwych warunkach, dlatego też muszą one być bardzo wytrzymałe. Są one produktem, który wymienia się często dopiero po latach, dlatego warto wybrać najlepszej jakości certyfikowane łańcuchy śniegowe posiadające stosowne atesty. Tylko takie produkty zapewnią najwyższą jakość i bezpieczeństwo.
Warto także pamiętać o najbardziej istotnej zasadzie, o której mogą nie mieć świadomość tego kierowcy, którzy 1-wszy raz będą stosować to wyposażenie. Z łańcuchami na kołach nie powinno jeździć się bowiem bardzo szybko. Nie przekracza się w nich szybkości 50 km/h co jest typową prędkością w nieprostych ustaleniach, w jakich się ich stosuje.

Więcej informacji: łańcuchy na kołach.

Leave a comment