Trawienie i pasywacja stali – preparaty

Do obróbki chemicznej stali nierdzewnej wykorzystuje się odpowiednie preparaty, które powstają przykładowo na podstawie kwasu azotowego. Należy jednakże pamiętać o tym, że pasywacja stali wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania powierzchni, a więc oczyszczenia jej w głównej mierze z zanieczyszczeń.
Obróbka chemiczna stali – co trzeba wiedzieć?
Na początku należy wyjaśnić, że zarówno trawienie stali, jak również przywracanie pasywnej warstwy ochronnej wymaga stosowania fachowych preparatów.

Warto pamiętać o tym, że są to zarówno preparaty chemiczne oparte na kwasie azotowym, jest też nowe technologie, w których w preparatach chemicznych nie stosuje się tego kwasu. Pierwszym etapem obróbki chemicznej stali jest odpowiednie przygotowanie do wytrawiania a także pasywacji, a więc dokładne oczyszczanie powierzchni. Warto zdawać sobie sprawę o tym, że stal, która była poddawana obróbce mechanicznej, wymaga usunięcia w głównej mierze cząstek żelaza czy też innych zanieczyszczeń. Następnym etapem po oczyszczaniu jest wytrawianie stali. Tutaj używa się na przykład specjalną pastę trawiącą, która może być natomiast stosowana jedynie punktowo oraz miejscowo, a zatem nie jest przeznaczona do nakładania na duże powierzchnie. Przy aplikacji tego środka wykorzystuje się specjalne kwasoodporne pędzle. Jednak przy większych powierzchniach wykorzystuje się specjalną bejce trawiącą, która nakładana jest na powierzchnię stali w sposób natryskowy, a zatem przeznaczona jest do wytrawiania większych powierzchni. Jak się okazuje, na rynku dostępne są specjalistyczne produkty do obróbki chemicznej metali.

Polecamy: trawienie stali.

Leave a comment