Mandale

Mandale to w wolnym tłumaczeniu „To co otacza centrum” i odnosi się bezpośrednio do ich warstwy znaczeniowej i reprezentującego symbolu.
Tradycja ich tworzenia sięga VIII w.

gdy Padmasambhawa wprowadził nauki buddyjskie, rodem z Indii, do świata Tybetu. Dzisiaj można je spotkać w tych dwóch miejscach, ale też w Bhutanie, Mongolii , a oprócz tego Chinach.
Najprostszą formą jaką przebierają mandale, to okrąg z istotnym centrum, w które w bardzo wielu przypadkach wpisany jest kwadrat. Nie oznacza to natomiast, że tylko w takiej formie można je spotkać.
Mandala tybetańska ma możliwość przebierać wiele form.
Mandala rodzaje:
Zewnętrzna, będąca reprezentacją systemu świata i znajdująca przeznaczenie jako ofiara dziękczynna, składana np. mistrzowi za udzielenie nauk.
Wewnętrzna, w której występują cztery poziomy ofiar (zewnętrzna, wewnętrzna, ukryta, z natury rzeczywistości).
Szczególne znaczenie przy tworzeniu mandali posiadają kolory i to one decydują o warstwie znaczeniowej.
Mandala znaczenie barw:
Biały oznacza umysł spokojny i zdystansowany wobec świata wokół, co ma możliwość być również skutkiem wypierania pewnych problemów do podświadomości. Czarny symbolizuje śmierć , a dodatkowo utratę oczekiwań, co też doprowadza do rozpoczęcia nowego etapu życia. Czerwony znaczy rozbudzanie potencjału i wyrzeczenie egocentryzmy, zdarza się, że na rzecz utajonej zemsty. Niebieski odnosi się do spokoju wewnętrznego w efekcie odrodzenia. Żółty oznacza intuicję dominującą nad instynktami. Zielony odnosi się do zmysłów, których harmonia umożliwia opiekować się sobą oraz dodatkowo innymi żyjącymi istotami. Purpura symbolizuje rozwój osobisty i duchowy. Fioletowy znaczy urealnienie marzeń sennych, w większości przypadków w efekcie podświadomej potrzeby budzenia respektu u innych. Brązowy symbolizuje przywiązanie do tradycji. Mandale to sztuka która nawet bez odnoszenia się do warstwy znaczeniowej pozwala wyciszenie. Symbolika ukryta w okręgu, oddziałuje na umysł oraz dodatkowo czakry (ośrodki energetyczne), nawet nieświadomych tego osób, dodając im siłę i harmonię.
Więcej informacji na stronie: mandala znaczenie.

Leave a comment